Setka żołnierzy, strażaków i policjantów oraz 10 pozorantów i szeroko zakrojona akcja ratownicza - w sobotę 16.12.2023 r. małopolscy terytorialsi ze specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K-9 11MBOT, żołnierze 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Krakowie, strażacy OSP GRS Kraków (organizator ćwiczenia), OSP GPR Myślenice oraz małopolscy strażacy OSP, policjanci, medycy Zespołu Zabezpieczenia Medycznego 11MBOT i Polskiego Czerwonego Krzyża przećwiczyli w Lesie Wolskim scenariusze poszukiwania zaginionych osób, które uległy poważnym obrażeniom. Poszkodowani zostali przewiezieni do specjalnie przygotowanego szpitala polowego.

„Przekonałem się już wielokrotnie, że trenowanie pozorowanych sytuacji, znacznie podnosi skuteczność realnych akcji poszukiwawczo-ratowniczych w terenie. Dlatego chcemy osiągnąć jak najlepszą dynamikę współpracy, żeby w przyszłości, jako organ wspierający policję, działać płynnie i bez zacięć.” – Marcin Zębala naczelnik OSP GSP Kraków.

Po otrzymaniu zgłoszenia od dyrekcji ZOO o wydostaniu się tygrysa poza teren obiektu policja wyznaczyła dla służb ratunkowych punkt koncentracji przy Kopcu im. Józefa Piłsudskiego. W tym czasie dociera również informacja od opiekuna wycieczki, że zwierzę wbiegło w grupę studentów. Są ranni, cześć grupy uciekła w panice do lasu. Po zlokalizowaniu i schwytaniu tygrysa przez odpowiednie służby policji i pracowników ZOO do wsparcia działań zadysponowano specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze. Są ranni, sporo osób uciekło do lasu. Do wsparcia zostają zadysponowane grupy poszukiwawcze OSP i WOT.

W ten sposób o godzinie 15:00 rozpoczęły się ćwiczenia poszukiwawczo-ratownicze pod kryptonimem „Tygrys 2023". Przećwiczono realne scenariusze, które mogą wydarzyć się w Lesie Wolskim w bliskim sąsiedztwie krakowskiego ogrodu zoologicznego. W zadanie zaangażowani są żołnierze GPR K-9 i Zespołu Zabezpieczenia Medycznego 11MBOT, żołnierze 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Krakowie, strażacy OSP, grupy poszukiwawcze z Krakowa i Myślenic z psami ratowniczymi oraz operator drona i kierowcy quadów.

Po dotarciu do punktu koncentracji planiści OSP i WOT wyznaczyli sektory. Zadaniem żołnierzy, strażaków, przewodników z psami było odnalezienie, udzielenie pierwszej pomocy oraz przetransportowanie poszkodowanych do specjalnie zorganizowanego przez PCK Kraków szpitala polowego.

„To już kolejne ćwiczenia z wieloma służbami ratowniczymi, które pozwalają nam sprawdzić wyszkolenie, stosowany sprzęt, ale przede wszystkim wypracować wspólny model działań, który w prawdziwej akcji pozwoli pomóc jak największej liczbie osób” – żołnierz GPR K9 11MBOT.

kpt. ADAM TRĘBACZ
OFICER PRASOWY